5 sposobów na bycie eko!

 

Jakość środowiska, w którym żyjemy ma bezpośredni wpływ na nasze życie, zdrowie i samopoczucie. W olbrzymiej mierze to jednak my sami kreujemy stan tego środowiska swoim zachowaniem i działaniami. Dbałość o środowisko i wszelkie zachowania proekologiczne pozwalają cieszyć się czystym powietrzem, dużą ilością zasobów naturalnych. Jakie działania możemy podejmować każdego dnia, by wpływać pozytywnie na stan środowiska wokół nas?

Nie trzeba wiele, by móc samodzielnie wpływać na poprawę jakości środowiska. Poniżej prezentujemy dzisiaj prostych działań czy inwestycji, które z pewnością warto wdrożyć, by żyć bardziej eko!

Zminimalizuj użycie plastiku

Plastik to zdecydowanie jeden z największych problemów naszych czasów. Jeszcze kilkanaście lat temu plastikowe opakowania wykorzystywane były praktycznie w każdej branży. Przez ostatnie dekady olbrzymia ilość plastiku trafiała do mórz, oceanów, gleby, gdzie nie tylko zanieczyszczała środowisko, ale też realnie zagrażała zwierzętom. Dzisiaj wiele mówi się o konieczności zminimalizowania produkcji plastiku i szukania alternatyw. My sami również możemy zmniejszyć jego użycie w naszym domu – zamiast jednorazowych reklamówek wykorzystujmy torby bawełniane na zakupy, wybierajmy płyny zamknięte w szklanych butelkach. Pamiętajmy także o recyklingu – plastik jest obecnie poddawany obróbce i ponownie wykorzystywany. Bardzo istotne jest, by plastikowe butelki umieszczać w odpowiednich pojemnikach na odpady.

Nie marnuj wody!

Marnowanie zasobów to jeden z najpoważniejszych, współczesnych grzechów. Szczególnie cenna jest woda pitna, której marnowanie jest powszechne wśród Polaków. Jak skuteczniej chronić wodę (a przy okazji nasze portfele)? Przede wszystkim rekomendowane jest zadbanie o szczelność kranów, ale też wybieranie prysznica zamiast napełniania wanny. Specjaliści mówią także o zakręcaniu wody podczas tak prozaicznych czynności jak mycie zębów czy naczyń. Świetnym rozwiązaniem jest także zakup zmywarki – urządzenia tego typu znacząco zmniejsza zużycie wody. Posiadacze ogrodów zachęcani są do zbierania deszczówki, która posłuży do podlewania przydomowego ogrodu czy działki.

Podobnie ma się sprawa z oszczędnością energii elektrycznej. Przede wszystkim wybierajmy urządzenia o wysokiej klasie energetycznej. Dzięki nim zminimalizujemy pobór prądu. Drugą istotną kwestią jest zamiana klasycznych żarówek na żarówki energooszczędne. Chcąc jeszcze lepiej panować nad energią w domu, warto wykorzystać system smart home. System inteligentnego domu, dzięki modułom i czujnikom, wykryje, w których pomieszczeniach znajdują się domownicy, a w których nikogo nie ma i automatycznie zgaszą tam światło. Smart home pomoże również w zarządzaniu oświetleniem wokół domu – mówią pracownicy firmy Emiter.

OZE – wykorzystaj odnawialne źródła energii

Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii jest w Polsce oraz popularniejsze. W ostatnich latach powstało wiele farm fotowoltaicznych, farm wiatrowych – instalacje takie pozwalają na częściowe zaspokojenie zapotrzebowania na energię średniej wielkości miast! Warto rozważyć mikro instalacje fotowoltaiczne oraz instalacje z przydomową turbiną wiatrową. Dzięki nim możliwe stanie się uniezależnienie od tradycyjnych źródeł energii. Nadmiar wytworzonej przez instalacje energii magazynować można dzięki magazynom PV. Rozwiązaniem chętnie stosowanym są również pompy ciepła, które pozwalają na przenoszenie energii z otoczenia do budynku, co umożliwia zasilenie domowych instalacji grzewczych.

 

Codzienna segregacja śmieci

Jednym z najprostszych kroków, które możemy podjąć w celu ochrony środowiska, jest segregacja śmieci. Segregacja pozwala na sortowanie odpadów na te, które mogą zostać poddane recyklingowi. Na przestrzeni lat recykling pozwolił nadać „drugie życie” olbrzymim ilościom plastiku, szkła, makulaturze. Polacy zachęcani są do segregacji, kompostowania odpadków biodegradowalnych. Takie działania znacząco przyczyniają się do polepszenia stanu środowiska wokół nas.

Staraj się korzystać z komunikacji publicznej

Rezygnacja z codziennego użytkowania samochodu to świetny krok w stronę bycia „eko”. Codzienne dojazdy – o ile to oczywiście możliwe – do szkoły czy pracy można odbyć przy pomocy komunikacji miejskiej czy kolei. Zarządcy miast walczą o dofinansowanie do rozbudowy sieci trakcyjnych oraz siatki połączeń autobusowych, by móc umożliwić jak największej liczbie osób ten rodzaj dojazdu. Warto tu wspomnieć nie tylko o ograniczaniu emisji dwutlenku węgla, ale też oszczędności w portfelu.

Przejdź do produktów Emiter w KopelB2B: https://b2b.kopel.pl/search/14006/pl/emiter-sp-z-o-o-