Jak zadbać o ciepło w domu?

19/12/2023

Ze względu na położenie geograficzne naszego kraju, w ciągu całego roku możemy spodziewać się dużych zmian w pogodzie: od wysokich upałów w okresie letnim, poprzez wysokie opady w czasie wiosny i jesieni, aż po bardzo niskie temperatury w okresach od stycznia do marca. Występowanie termicznych 6 pór roku sprawia, że konieczne jest zadbanie o odpowiednią izolację domu przed chłodem. W czasie, kiedy ceny energii szaleją, temat termoizolacji i odnawialnych źródeł energii jest bardzo często podnoszony.

Pogoda potrafi zaskoczyć!
Zmienne i nierzadko zaskakujące warunki atmosferyczne panujące w Polsce są istotnym elementem podczas planowania budowy własnego domu. Konieczne jest przede wszystkim zagwarantowanie przyszłym użytkownikom budynku komfortu cieplnego. Problem chłodu w budynkach może mieć wiele przyczyn. W przypadku nowych budynków może być to niedostateczna warstwa termoizolacyjna czy też użycie niskiej jakości elementów budowlanych. W starych budynkach problemem jest brak dodatkowej termoizolacji (np. styropianowej), ale również uszkodzenia elewacji, dziury w poszyciu dachowym – słowem, wszelkie elementy, które będą „wpuszczać” chłodne powietrze i wilgoć do wnętrza.
Problem ze złą termoizolacją budynku to nie tylko kwestia dyskomfortu mieszkańców i narażanie ich na częstsze infekcje. W przypadku źle docieplonego budynku mieszkańcy muszą zużywać znacznie więcej energii na tymczasowe ogrzanie pomieszczeń, co z kolei generuje znacznie wyższe rachunki. Co zrobić, aby zadbać o ciepło w domu?
 
Na czym skupić się w czasie budowy domu?
Przemyślany wybór odpowiednich materiałów budowlanych oraz elementów izolacyjnych są kluczowe, by zapewnić sobie komfort termiczny. Na etapie planowania budowy mamy praktycznie nieograniczone możliwości, by zaopatrzyć się w konkretne rozwiązania. Coraz więcej inwestorów decyduje się na wybudowanie domu energooszczędnego, którego parametry pozwalają na znaczne zmniejszenie zużycia energii do ogrzania budynku. Takie domy mają określone parametry (np. niewielka ilość okien po stronie północnej, duże przeszklenia po stronie południowej, odpowiedni typ okiem, pozwalający na zachowanie większej ilości ciepła wewnątrz domu).
 

Jak lepiej zabezpieczyć termicznie starszy dom?
W przypadku domów starszych, istnieje wiele możliwości poprawienia termoizolacji dzięki dostępnym na rynku technologiom. Podstawą jest audyt energetyczny, który pozwoli na wykrycie wszelkich nieprawidłowości z bryle budynku. Dzięki kamerom termowizyjnym specjaliści wskażą, które miejsca powodują wychładzanie przestrzeni – mogą być to stare okna, ale też elementy konstrukcyjne czy uszkodzone ściany. Wyeliminowanie „nieszczelności” w obrębie budynku jest kluczowe, by zapewnić komfort mieszkańcom.
Technicznie najprostszym sposobem na poprawienie termoizolacji domu jest wymiana okien – to właśnie nieszczelne czy też nieprawidłowo osadzone okna są najczęstszą przyczyną wychładzania pomieszczeń. Nowoczesne okna, np. z PCV, posiadają doskonały stosunek jakości do ceny, pozwolą na lepsze izolowanie domu przed chłodem. Większą inwestycją jest ocieplenie budynku przy pomocy np. styropianu.
 
OZE – ogrzewaj dom ekologicznie
Sposobem na to, by ogrzewać dom w sposób bardziej wydajny i ekonomiczny są odnawialne źródła energii. Zaliczamy do nich przede wszystkim promienie słoneczne, ale też wiatr, biomasę, wodę. Wykorzystanie OZE niesie ze sobą wiele korzyści, wśród których najważniejsza to możliwość uniezależnienia się od tradycyjnych dostawców energii – mówią pracownicy marki Emiternet, specjalizującej się w dostarczaniu wysokiej klasy elementów do tworzenia instalacji przydomowych.
 
Pozyskiwanie odnawialnych źródeł energii pozwala na zapewnienie budynkowi niezbędnej energii, zarówno elektrycznej, jak i energii niezbędnej do ogrzania domu. Instalacje OZE są coraz popularniejsze w Polsce – moduły fotowoltaiczne widać na dużej ilości domów; pozwalają one na pozyskiwanie energii z promieni słonecznych. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się także przydomowe turbiny wiatrowe – wynika to z odpowiednich warunków wiatrowych panujących w Polsce. Chętnie kupowane są również magazyny energii, które pozwalają na przechowywanie nadmiarowo wyprodukowanej energii.
 
Warto rozważyć także pompę ciepła, która pobiera energię z zewnątrz i dzięki procesom zachodzącym w jej wnętrzu umożliwia zasilanie domowych instalacji grzewczych oraz ogrzanie wody.
 

Przejdź do produktów Emiter w KopelB2B: https://b2b.kopel.pl/search/14006/pl/emiter-sp-z-o-o-