OZE – czym są odnawialne źródła energii i jak mogą wpłynąć na codzienne życie?

25/09/2023

Odnawialne źródła energii to temat coraz częściej pojawiający się w debacie publicznej. Rosnące ceny tradycyjnych paliw i surowców oraz ich zmniejszające się zasoby zmuszają do szukania alternatyw. Odnawialne źródła energii to doskonała alternatywa, zarówno dla gospodarstw domowych, jak
i przedsiębiorstw. Co warto wiedzieć o OZE i jak w praktyce je wykorzystać?

OZE – energia pochodząca z natury

Faktem jest, że jeszcze 20 lat temu branża energetyczna bazowała wyłącznie na surowcach takich jak węgiel, ropa czy gaz ziemny. Kurczące się zasoby tych surowców zmusiły do poszukiwania alternatyw. Odnawialne źródła energii to możliwość korzystania z praktycznie nieograniczonych, czystych zasobów, które daje nam natura. Do OZE zaliczamy wodę, promienie słoneczne, wiatr, energię geotermalną oraz biopaliwa. O możliwościach, jakie dają OZE, opowiadają przedstawiciele marki emiter.net.pl, marki specjalizującej się w dostarczaniu elementów do instalacji fotowoltaicznych, ale też pomp ciepła, systemów smart home i okablowania strukturalnego.

Energia słoneczna – najchętniej wykorzystywane OZE

Energia pochodząca z promieni słonecznych jest powszechnie pozyskiwana i wykorzystywana zarówno w niewielkich gospodarstwach domowych, jak i w dużych przedsiębiorstwach. W polskim krajobrazie bez trudu znajdziemy zarówno domy z instalacjami fotowoltaicznymi, jak i duże farmy fotowoltaiczne, przeznaczone do generowania prądu dla niewielkich miejscowości czy też zakładów przemysłowych. Zaawansowane technologie pozwalają na przekształcenie promieni słonecznych zarówno w energię elektryczną, jak i cieplną. Odpowiednie regulacje wprowadzone przez Unię Europejską pozwalają na obniżenie kosztów instalacji fotowoltaicznej o 70-80%! Z roku a rok widać też postęp technologiczny związany z projektowaniem i tworzeniem konkretnych elementów instalacji fotowoltaicznych – obecnie moduły fotowoltaiczne pozwalają na większą konwersję energii słonecznej. Z pewnością dobrym pomysłem jest wykorzystanie magazynów energii, które pozwolą na jeszcze lepsze zarządzanie wytworzoną energią w domowych zasobach. Magazyny energii oraz systemy fotowoltaiczne można zarządzać z wysokości systemu domu inteligentnego.

Energia wiatrowa – turbiny

Elektrownie wiatrowe budowane są w Polsce od wielu lat – ich największe skupiska znajdują się w centralnej części kraju oraz na wybrzeżu. Niezwykle istotne jest to, aby farby wiatrowe stawiane były w miejscach wcześniej przebadanych pod kątem siły wiatru. Badania takie pozwalają na określenie potencjału danego terenu i jego optymalne wykorzystanie. Przygotowanie i budowa takiej elektrowni trwa kilka lat, jednak jej wysoka wydajność jest niepodważalna. GUS podaje, że w roku 2021 energia wiatrowa stanowiła ponad 10% energii wytwarzanej przez OZE w Polsce.

Elektrownie wodne

Również woda stanowi chętnie wykorzystywane źródło OZE. W przypadku elektrowni wodnych pozyskiwanie energii polega na zmianie energii potencjalnej w energię kinetyczną. By zwiększyć ten potencjał, budowane są zapory, by móc spiętrzać wodę. Woda, poruszając turbinę z generatorem, generuje energię elektryczną. Poza wodami śródlądowymi wykorzystywana jest również energia fal morskich, energia prądów wodnych, energia termiczna wód i oceanów. W Polsce istnieje kilka elektrowni wodnych, m.in.: Elektrownia Wodna Żarnowiec, Elektrownia Solina, Elektrownia Wodna Porąbka-Żar.

Odnawialne źródła energii – wady i zalety

Nie ma wątpliwości, że OZE posiadają wiele zalet – warto mówić o nich głośno. Faktem jest jednak to, że istnieje kilka zagadnień, które stale podlegają dyskusji. Do zalet OZE zaliczyć możemy:

  • szansę na wykorzystanie praktycznie nieograniczonych zasobów naturalnych
  • brak emisji szkodliwych substancji, dzięki czemu możliwa jest ochrona środowiska naturalnego
  • wysoką wydajność
  • wieloletnią gwarancję na urządzenia
  • niewielkie wymagania związane z konserwowaniem wykorzystywanych urządzeń
  • szansę na uniezależnienie się od dużych dostawców.

Problematyczność OZE dotyczy:

  • wysokich kosztów początkowych, co może zniechęcać do podejmowania się tworzenia przydomowych instalacji
  • dłuższego czasu zwrotu kosztów związanych z instalacją OZE
  • wpływu na krajobraz.

 

Przejdź do produktów Emiter w KopelB2B: https://b2b.kopel.pl/search/14006/pl/emiter-sp-z-o-o-