Smart Home – inteligentny dom, który dba o domowników

25/09/2023

Smart home, czyli system inteligentnego budynku, to rozwiązanie coraz chętniej wykorzystywane
i stosowane w Polsce. Smart Home jest systemem pozwalającym na lepsze zarządzanie wybranymi elementami w instalacji budynku, co pozwala na dopasowanie konkretnych parametrów do potrzeb użytkowników.

Nowoczesne technologie śmiało wkraczają w nasze życie, a rozwijające się systemy komputerowe czy światłowodowe pozwalają na coraz szersze zastosowanie tych technologii, również w naszych domach. Smart Home to propozycja nie tylko dla miłośników nowinek technologicznych, ale przede wszystkim dla tych, którzy chcą żyć wygodniej i bardziej komfortowo. O możliwościach smart home opowiadają specjaliści marki Emiter, którzy proponują wysokiej jakości systemy zarządzania domem Grenton czy Divus.

Czym zarządza smart home?

Jeszcze do niedawna smart home kojarzył się wyłącznie z możliwością sterowania oświetleniem
w domu oraz pracą rolet czy bram zewnętrznych. Dzisiaj funkcje te są niezwykle rozbudowane – obecnie możliwe jest programowanie scenariuszy świetlnych, dopasowywanie natężenie światła do potrzeb i pory dnia. System będzie także automatycznie wyłączał światła w pomieszczeniach, w których nikt nie przebywa. Te proste rozwiązania wpływają nie tylko na wygodę, ale przede wszystkim: na zmniejszenie rachunków za prąd. Smart home z powodzeniem zarządzać może też temperaturą – system może zostać połączony z piecem, pompą ciepła czy z klimatyzacją. Zaawansowane parametry smart home pozwolą również na wykrywanie pozycji słońca i dopasowywanie położenia lameli rolet zewnętrznych, by chronić domowników przed upałem.

Instalacje fotowoltaiczne i smart home

Jednym z chętniej wykorzystywanych rozwiązań w nowoczesnych domach jest instalacja fotowoltaiczna. Warto wiedzieć, że system smart home może być skonfigurowany w taki sposób, by pozwalać na łatwiejsze zarządzanie taką przydomową elektrownią. System Grenton pozwoli na pełną kontrolę nad instalacją fotowoltaiczną – sprawdzi poziom uzyskanej i zużytej energii, nadzorować będzie pracę paneli fotowoltaicznych. Posiadając magazyn energii zintegrowany z instalacją PV, możliwe jest lepsze zarządzanie wyprodukowaną i magazynową energią.

Smart home – zadbaj o ogród

Okazuje się, że smart home to nie tylko zarządzanie elementami wewnątrz domu, ale też tym, co wokół niego. Czujniki wilgotności gleby oraz odpowiednio zaprogramowane moduły pozwolą na automatyczne podlewanie ogrodu, kiedy wykryją zbyt suchą glebę. Wieczorami system uruchomi także oświetlenie w ogrodzie czy na elewacji domu.

Smart home – jak wykreować idealną instalację?

Chcąc wykorzystać możliwości smart home w naszym domu, przede wszystkim konieczne jest zastanowienie się, jakie są nasze potrzeby oraz określenie, jakie systemy powinny być spięte z takim systemem. W doborze odpowiednich elementów i ich rozmieszczeniu pomoże instalator – warto wybrać osobę doświadczoną, która zaproponuje konkretny system, rozwiązania, stworzy dla nas projekt instalacji i jej wdrożenia.

Kiedy rozpocząć prace instalacyjne SH?

Najlepszym momentem na to, by instalator wszedł do naszego domu, jest stan surowy zamknięty. To odpowiedni czas na poprowadzenie instalacji elektrycznych i niskoprądowych. Instalator będzie na bieżąco kontrolować stan prac, jego zadaniem będzie też kontaktowanie się z innymi podwykonawcami, aby możliwe stało się jak najwierniejsze wykonanie założonego planu. Warto mieć na uwadze możliwość wystąpienia problemów z dostępnością produktów i komponentów
z pierwotnego projektu. W takich sytuacjach instalator będzie uruchamiał system częściowo, dostosowując go do postępujących prac. Finalne uruchomienie wszelkich systemów powinno nastąpić pod koniec prac budowlanych. Na tym etapie instalator będzie w stanie połączyć wszystkie elementy systemu i odpowiednio je zaprogramować.

 
Przejdź do produktów Emiter w KopelB2B: https://b2b.kopel.pl/search/14006/pl/emiter-sp-z-o-o-