Wywiad z Wiceprezesem Kopel - Pawłem Srokowskim

04/07/2023

Podczas Jubileuszu 35-lecia Hurtowni Elektrycznych Kopel, Paweł Srokowski został mianowany członkiem Zarządu na stanowisku Wiceprezesa. To duża i ważna zmiana dla naszej firmy. Wobec tego postanowiliśmy zapytać Pawła o najważniejsze kwestie związane z rozwojem rodzinnego przedsiębiorstwa i komentarz na temat sytuacji w branży.

Wywiad z Pawłem Srokowskim

 

Jak czujesz się w roli Wiceprezesa? Jak przebiegało wdrożenie na to stanowisko?
Paweł Srokowski: Tak naprawdę, to niewiele się zmieniło w mojej codziennej pracy. Nie zamierzam spocząć na laurach, dlatego moje zaangażowanie w codzienne obowiązki pozostaje na tym samym poziomie. Kopel to firma rodzinna, dlatego wytrwale pracuję zarówno dla siebie, jak i dla nas wszystkich.
Niewątpliwie na barkach Wiceprezesa spoczywa duża odpowiedzialność za strukturę przedsiębiorstwa i zatrudnionych w nim ludzi. Dlatego każdą decyzję staram się podejmować z rozwagą, mając na względzie wspólne dobro.
Do tej roli zostałem wdrażany praktycznie od dziecka. Wiedziałem, jakie pokładane są we mnie nadzieje, dlatego na studiach utwierdziłem się w przekonaniu, że będę kontynuować dzieło mojego ojca.
 
Jakie masz plany na rozwój firmy? Na co chciałbyś położyć największy nacisk?
PS: Przede wszystkim chciałbym skupić się na platformie KopelB2B. Poczyniliśmy inwestycję w narzędzie do tworzenia rozbudowanej bazy indeksowej i planujemy intensywny rozwój samej platformy sprzedaży online. Dzięki temu Pracownicy Działu Sprzedaży będą mogli z większą swobodą
i efektywnością realizować założone cele, a Klienci – wygodniej i częściej dokonywać zakupów. Chciałbym, żeby platforma KopelB2B stała się narzędziem, które obie te grupy z przyjemnością będą wykorzystywać na co dzień.
Chcę także zadbać o wizerunek naszej firmy, poprzez poprawę jakości obsługi Klientów, a także modernizację i ujednolicenie identyfikacji wizualnej w Oddziałach. W planach mamy otwarcie kolejnych placówek, przez co będziemy poszerzać siatkę Klientów w poszczególnych regionach Polski. Jestem świadom, że rozwój firmy to także zwiększenie liczby pracowników zaangażowanych w to dzieło, ale taki właśnie jest nasz cel – jeśli większa firma, to i więcej zatrudnionych w niej osób.
W dalszej przyszłości skupiać będziemy się na nowym Centrum Logistycznym naszej firmy. Obecnie jesteśmy na etapie projektowania i doboru odpowiednich technologii, które będą zastosowane. Przedsięwzięcie wymaga jednak czasu, to wszak inwestycja na lata. Wraz ze wzrostem wyników sprzedaży, zgodnie z założonym planem, będziemy przybliżać się do realizacji tego przedsięwzięcia.
 
Jak oceniasz sytuację na rynku? Jakie szanse i zagrożenia na nas czekają?
PS:Od czasów pandemii COVID-19 sytuacja w naszej branży jest tak dynamiczna, że trudno komukolwiek przewidzieć, co nas czeka. Zauważam jednak trwającą już od jakiegoś czasu konsolidację rynku elektrotechnicznego. Zagraniczne koncerny dokonują akwizycji kolejnych przedsiębiorstw krajowych. Aby móc konkurować z międzynarodowymi korporacyjnymi należy zacieśnić współpracę w ramach Grupy FEGIME. To bardzo ważne, aby rozwijać polski kapitał i przyczyniać się do wzrostu krajowego PKB, bo dzięki temu poziom życia w Polsce będzie stale rosnąć.
Jako firma rodzinna, mamy przewagę nad korporacjami w zakresie decyzyjności – jesteśmy w stanie elastycznie reagować na ciągłe zmiany w branży i dostosowywać się do aktualnych trendów, nie pozwalając umknąć nadarzającym się okazjom.
Kolejnym zagrożeniem, jakie obserwuję to tzw. „stagflacja”. Jest to zjawisko makroekonomiczne, polegające na jednoczesnym występowaniu zarówno znaczącej inflacji, jak i stagnacji gospodarczej. Przekłada się to na znaczący wzrost kosztów prowadzenia działalności oraz mniejszą liczbę nowych inwestycji, a tym samym – mniejszą sprzedaż produktów elektrotechnicznych. Jest to jednak sytuacja przejściowa. Wszystko leży w rękach rządzących i zależy od czynników ekonomicznych. Nam nie pozostaje nic innego, jak działać odpowiedzialnie i  patrzeć z optymizmem w przyszłość.
Szansą dla naszego przedsiębiorstwa jest postępująca elektryfikacja w branżach takich jak motoryzacyjna i grzewcza. Na bieżąco rozszerzamy ofertę produktową z zakresu pomp ciepła oraz ładowarek do samochodów elektrycznych. Elektryfikacja na taką skalę będzie wymagała znaczących inwestycji w rozbudowę i modernizację sieci energetycznych. To daje nam ogromną szansę rozwoju w najbliższych latach.  Dzięki naszej ugruntowanej pozycji na rynku elektrotechnicznym brać będziemy bezpośredni udział w rozwoju innowacyjnych technologii.
Chciałbym podkreślić, że wspólne zaangażowanie wszystkich Działów Kopel przekłada się na stabilność,  poprawę warunków pracy, nowe możliwości, oraz satysfakcję z rozwoju firmy i Pracowników. To wielka przyjemność pracować razem z naszą Kadrą.
 
Czym lubisz zajmować się poza pracą i rozwojem rodzinnego przedsiębiorstwa?
PS: Moim największym hobby jest sport. Cała moja rodzina kocha rywalizację i aktywność fizyczną. Osobiście uwielbiam spędzać czas na siłowni, grając w siatkówkę i golfa, czy trenując boks. Pozwala mi to oderwać się od codziennych problemów i oczyścić głowę. Będąc w dobrej kondycji wzrasta też chęć do działania.
Uwielbiam również podróżować – nie tylko ze względu na wypoczynek, ale przede wszystkim na możliwość poznania innych narodowości. Pozwala mi to czerpać inspirację i nowe pomysły, ale przy tym docenić życie w Polsce. Ma ono bowiem dużo pozytywów, których na co dzień nie zauważamy. Jesteśmy bardzo pracowitym i zmotywowanym narodem, który radzi sobie z rosnącym tempem życia i każdym stawianym wyzwaniem. To napawa mnie optymizmem i przekłada się na patriotyzm gospodarczy, który jest dla mnie istotną wartością przy prowadzeniu rodzinnego przedsiębiorstwa.
 

Dziękujemy za Twój czas i życzymy powodzenia!

Wywiad z Wiceprezesem Kopel - Pawłem Srokowskim