Czym jest czysta energia i jak ją pozyskiwać?

 

Temat energii jest jednym z najbardziej palących w ostatnich latach. Rosnące ceny energii elektrycznej sprawiają, że coraz częściej poszukujemy alternatywy. Rozwiązaniem może być tzw. czysta energia, pochodząca ze źródeł odnawialnych. Czym jest czysta energia, czym są OZE? Czy ich zastosowanie w Polsce ma sens?

Co to znaczy „czysta energia”?

Czysta energia to nic innego jak energia pozyskiwana z odnawialnych źródeł energii. OZE to przede wszystkim promienie słoneczne, ale też wiatr, woda, energia pozyskiwana z geotermiki. Czysta energia to propozycja zarówno dla osób pragnących żyć bardziej ekologicznie, jak i tych, którzy pragną zmniejszyć rachunki za prąd. Czysta energia to także możliwość rezygnacji z klasycznych źródeł prądu i krajowych dostawców. To szczególnie istotne, kiedy ceny mediów szaleją, a wysokość opłat energetycznych zależna jest m.in. od sytuacji geopolitycznej. Jeszcze do niedawna czysta energia kojarzona była wyłącznie z dużymi farmami wiatrowymi czy farmami fotowoltaicznymi. Obecnie mini instalacje fotowoltaiczne są często widywane przy domach prywatnych – ich zadaniem jest zaopatrywanie gospodarstwa domowego w energię elektryczną.

Czysta energia i jej zalety

Niewątpliwie największą zaletą czystej energii jest fakt, że jej źródła są praktycznie niewyczerpane. Promienie słoneczne, wiatr, woda – energię z tych żywiołów czerpać można bezustannie. Z pewnością warto również wspomnieć o tym, że pozyskiwanie takiej energii nie generuje szkodliwych odpadów czy gazów. Pozyskiwanie czystej energii przyczynia się znacznie do minimalizowania ilości CO2 wysyłanego do atmosfery.

Czysta energia ze słońca – instalacje fotowoltaiczne

Nie ma wątpliwości, że to właśnie fotowoltaika jest najczęściej podejmowanym tematem, kiedy mowa o odnawialnych źródłach energii. Instalacje fotowoltaiczne są najpopularniejszym źródłem OZE w Polsce – zarówno dla użytkowników indywidualnych, jak i odbiorców masowych. Instalacje fotowoltaiczne składają się  modułów fotowoltaicznych – moduły tworzone są z ogniw wykonanych w głównej mierze z krzemu. To właśnie w tych elementach zachodzi skomplikowana reakcja chemiczna i promienie słoneczne przetwarzane są na energię. W instalacjach tego typu niezbędny jest falownik – jego zadaniem jest przekształcenie prądu stałego w prąd zmienny. Z falownika energia jest wprowadzana do domowej sieci lub też do magazynu PV.

Mini instalacje wiatrowe przy domu

Kolejne rozwiązanie, chętnie stosowane w Polsce, to farby wiatrowe. Zgodnie z wytycznymi, polskie farby wiatrowe umiejscowione są przede wszystkim na pasie wybrzeża, ale też pasie Polski centralnej, od zachodu po wschód. Polska posiada dobre warunki wiatrowe, co pozwala na pozyskiwanie energii właśnie z wiatru. Dla prywatnych odbiorców udostępniane są obecnie turbiny wiatrowe, które można instalować przy domu. Takie przydomowe turbiny wiatrowe pracują niezwykle wydajnie, przez co są stabilnym źródłem energii, pozwalając na zaspokojenie potrzeb energetycznych domu.

Pompa ciepła – czy warto ją kupić?

Coraz większą popularnością cieszą się pompy ciepła. Urządzenia te pozwalają na pozyskiwanie energii cieplnej z powietrza, wody lub gruntu. Zasada działania pompy ciepła nie jest skomplikowana – energia pozyskana przez pompę ciepła zasila nie tylko domowe instalacje grzewcze, ale też pozwala na ogrzanie wody użytkowej. Szeroki wybór pomp ciepła sprawia, że możliwe jest dopasowanie konkretnego urządzenia do potrzeb danego domostwa. Warto tu zwrócić uwagę, że wybór pompy nie powinien być przypadkowy: nieodpowiednio dobrana pompa spowoduje wzrost rachunków, ale też nieprawidłową pracę urządzenia, konieczność stałego dogrzewania, etc. Pompy ciepła rekomendowane są przede wszystkim do domów, które przeszły pomyślnie audyt energetyczny lub też posiadają odpowiednią termoizolację.

Przejdź do produktów Emiter w KopelB2B: https://b2b.kopel.pl/search/14006/pl/emiter-sp-z-o-o-