Na co zwrócić uwagę przed montażem instalacji fotowoltaicznej?

24/07/2023


Fotowoltaika bez tajemnic
Prąd płynący z ekologicznych źródeł to przyszłość jeśli chodzi o zasilanie naszych domów i środków transportu. Aktualne tendencje w branży i regulacje na poziomie Unii Europejskiej faworyzują odnawialne źródła energii, aby stopniowo odchodzić od paliw stałych, które zanieczyszczają środowisko. Inwestycja w energię ze słońca powoli staje się koniecznością. Warto zatem przed rozpoczęciem prac zastanowić się, na co zwrócić uwagę wybierając instalację fotowoltaiczną, aby służyła nam jak najdłużej i była możliwie jak najbardziej wydajna i bezpieczna. Pomoże Wam w tym niniejszy artykuł.

 

  1. Wybór wykonawcy

Instalacja fotowoltaiczna to koszt rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych, dlatego rozsądnie będzie powierzyć to zadanie renomowanej firmie. Fachowe doradztwo w doborze komponentów i odpowiednio wykonany montaż stanowią o efektywności i prawidłowym działaniu poczynionej inwestycji. Godnymi zaufania będą przedsiębiorstwa o ugruntowanej pozycji na rynku i wieloletnim doświadczeniu. Większość wykonawców oferuje darmowy audyt, który pozwala ocenić pierwsze wrażenie. Czy pracownicy byli pomocni i profesjonalni? Czy przedstawiono w deklarowanym terminie warunki współpracy z uwzględnieniem wszystkich składowych? Czy dobrano odpowiednią wielkość instalacji fotowoltaicznej? Czy zapewnione zostało użycie najwyższej jakości komponentów objętych gwarancją? Czy możemy liczyć na obsługę posprzedażową w przypadku problemów? Jeśli na powyższe pytania odpowiedź jest twierdząca, można z czystym sumieniem powierzyć realizację zlecenia.

 

  1. Umiejscowienie modułów fotowoltaicznych

Skoro decyzja o założeniu instalacji fotowoltaicznej została podjęta, należy wybrać dla niej odpowiednie umiejscowienie. W zależności od jej mocy i potrzeb właściciela, wykonywane są instalacje wolnostojące na gruncie, bądź na dachu budynku. Pierwszą opcję warto wybrać, gdy powierzchnia dachu jest niewystarczająca, bądź jest on skierowany w nieodpowiednim kierunku do słońca. Z drugiej jednak strony, instalacja na dachu nie zabiera powierzchni działki, lecz należy pamiętać, aby żadne obiekty, na przykład gałęzie drzew, nie przesłaniały paneli fotowoltaicznych. Wraz z pracownikiem firmy, której zlecono instalację, oszacujcie zapotrzebowanie na energię słoneczną dla Twojego gospodarstwa, a co za tym idzie - odpowiednią moc i miejsce montażu paneli. Fachowy doradca z pewnością udzieli Ci cennych wskazówek w tym zakresie.

 

  1. Dobór modułów fotowoltaicznych

Klienci mają do wyboru szeroki wachlarz modułów fotowoltaicznych, które różnią się przede wszystkim efektywnością i ceną. Wydajność najlepszych ogniw fotowoltaicznych do komercyjnych zastosowań sięga obecnie nawet 25%. Moc instalacji można podnieść poprzez zwiększenie powierzchni zainstalowanych paneli. Ze względu na zastosowane technologie budowy paneli fotowoltaicznych, można je podzielić na:
  • Panele w technologii HIT – cienka warstwa krzemu krystalicznego typu „N” umieszczona została pomiędzy dwiema równie cienkimi warstwami krzemu amorficznego. Zaletą tego rozwiązania jest zdolność do wytwarzania energii elektrycznej nawet z niskoenergetycznego promieniowania podczerwonego oraz niski temperaturowy współczynnik spadku mocy. Panele często występują w formie tzw. „plastra miodu”, co pozwala na bardziej ekonomiczne wykorzystanie krystalicznego krzemu.
  • Technologia ogniw monokrystalicznych typu „P” – to obecnie najpowszechniejszy typ modułów, zaliczany do ogniw I generacji. Na etapie produkcji krzemu dodawane są do niego domieszki (np. bor), sprawiają, że cały materiał jest złączem typu „P”. W górnej części ogniwa znajduje się dodatkowo cienka warstwa krzemu typu „N”.  
  • Panele z obiema elektrodami z tyłu – tak zwane „all back contact”. Charakteryzuje je stosunkowo wysoka sprawność i podwyższona odporność na korozję połączeń elektrycznych. Wadą tego rozwiązania jest efekt degradacji PID. Polega on na przepływie ładunków do ziemi i spadku mocy panelu w efekcie indukowania wysokich napięć pomiędzy ramą panelu a półprzewodnikiem. Z tego powodu niezbędne jest uziemienie bieguna dodatniego i odpowiedni dobór falownika.
  • Technologiia SmartWire – proces lutowania zastąpiono laminowaniem przodu i tyłu panelu za pomocą specjalnej folii z mikroprzewodami. W efekcie uzyskano znacznie większą ilość punktów kontaktowych, dzięki czemu ogniwo pracuje nawet przy wystąpieniu mikropęknięć. 
  • Technologia typu PERC – z ang. Passivated Emitter and Rear Cell. Z tyłu ogniwa dodano dodatkową warstwę pasywującą, która jednocześnie odbija część niezaabsorbowanych promieni słonecznych z powrotem do ogniwa fotowoltaicznego. Uzyskano w ten sposób ograniczoną zdolność wykorzystania światła odbitego od spodniej strony panelu. Technologia ta zwiększa wydajność ogniw zwłaszcza w godzinach porannych i wieczornych, a także w dni z dużym zachmurzeniem. 
  • Panele dwustronnie aktywne (bifacial) - ich ogniwa charakteryzuje zdolność absorpcji światła słonecznego z obu stron. Zarówno przód, jak i tył modułu PV pokryty jest szkłem hartowanym lub specjalną folią. Większa ilość absorbowanego światła przekłada się z kolei na wyższą wydajność modułów bifacjalnych, sięgającą nawet o 25-30% w porównaniu do paneli jednostronnych.

Magazyn energii - czy warto?

Uśrednione obliczenia specjalistów z branży fotowoltaicznej wskazują, że gospodarstwo domowe wyposażone w instalację PV zużywa na bieżące zapotrzebowanie jedynie około 25-30% wyprodukowanej energii. Dobrze dobrany i skonfigurowany magazyn energii może podnieść poziom autokonsumpcji energii z fotowoltaiki nawet do 50-60%.
Rozważając zakup magazynu energii dla domu w kontekście opłacalności przedsięwzięcia trzeba wziąć pod uwagę bilans kosztów i zysków.
Poza oczywistymi korzyściami ekonomicznymi inwestycja w magazyn energii niesie ze sobą dalece więcej pozafinansowych zalet, wynikających z ich użytkowania: urządzenie zapewnienia bezpieczeństwo i niezależność energetyczną w przypadku nieprzewidzianych przerw w dostawie prądu i awarii sieci, a do tego stanowi ekologiczne rozwiązanie dla naszego środowiska, gdyż baterie pochodzące z magazynów energii można poddać recyklingowi i ponownie wykorzystać. Jest to także urządzenie bezemisyjne, więc nie generuje zanieczyszczeń, jak np. agregat prądotwórczy.

 

  1. Ulgi podatkowe i dofinansowania

Aby koszt instalacji fotowoltaicznej był lżejszy dla portfela, warto skorzystać z programów oferujących dotacje do tego typu inwestycji, takie jak “Mój prąd”, “Czyste powietrze”, czy dofinansowanie do magazynu energii. Szerzej na ich temat przeczytać można w tym artykule.

 

  1. Odbiór instalacji i niezbędnych dokumentów

Po wykonaniu instalacji firma instalatorska powinna przekazać odbiorcy listę
z najważniejszymi elementami systemu. Powinieneś także otrzymać protokół zdawczo-odbiorczy, w którym znajdują się najważniejsze pomiary strony AC/DC instalacji fotowoltaicznej.
W przypadku, gdy Twoja instalacja ma moc większą niż 6,5 kWp powinieneś też otrzymać dokument potwierdzający konsultację projektu i użytych zabezpieczeń ze specjalistą ds. PPOŻ. Instalator powinien również zgłosić instalacje fotowotlaiczną do zakładu energetycznego i umożliwić Ci zdalny monitoring pracy systemu fotowoltaicznego.
Po pierwszym miesiącu działania instalacji istotna jest również weryfikacja pierwszego rachunku za prąd i tego, czy wszystko funkcjonuje prawidłowo.
 
Hurtownie Elektryczne Kopel wraz ze specjalistami ds. fotowoltaiki są gotowi wesprzeć Twoją inwestycję w instalację fotowoltaiczną, gwarantując wszystkie opisane powyżej usługi. Zapraszamy do wypełnienia formularza w celu przygotowania oferty dopasowanej do Ciebie. Będzie to początek realizacji marzeń o uniezależnieniu się od rosnących cen energii elektrycznej: https://www.kopel.pl/oferta/fotowoltaika