Noworoczne postanowienia – zmiany z korzyścią dla wszystkich

07/12/2023

Zbliżający się przełom roku to czas, gdy wielu z nas (być może po raz kolejny) postanawia wprowadzić mniej lub bardziej radykalne zmiany w swoim życiu. Część z nas zechce zadbać o kondycję fizyczną i zdrowe odżywianie, inni postanowią rzucić palenie lub więcej czasu spędzać na świeżym powietrzu.

Ale gdyby tak pójść o krok dalej i wdrożyć w życie postanowienie, które przyniesie pozytywne efekty nie tylko dla nas samych? Przedstawiamy poniżej kilka propozycji postanowień, które stanowić będą korzyść także dla innych osób w naszym otoczeniu.

Noworoczne postanowienia

  1. 1. Ograniczenie jazdy samochodem: Dobrze wiemy, jak wygodna jest podróż autem. Możliwość dotarcia w dowolne miejsce, nie będąc od nikogo zależnym, na stałe wpisała się w nasz rytm dnia. Właśnie przez to, że tyle osób korzysta z czterech kółek, w miastach tworzą się korki, a spaliny wydalane przez pojazdy kumulują się i pogarszają jakość powietrza. Alternatywą jest komunikacja miejska, która coraz częściej udostępnia mieszkańcom miast autobusy o napędzie elektrycznym i wodorowym, które nie emitują szkodliwych spalin. Jeśli dopisuje pogoda, warto przesiąść się także na rower, dostarczając organizmowi aktywności fizycznej. Podróżując środkami komunikacji, które nie wydzielają spalin, ograniczamy ślad węglowy, który generowalibyśmy podróżując autem, a także zmniejszamy wydatki na paliwo i opłaty parkingowe.
  2.  
  3. 2. Inwestycja w ekologiczne źródła ciepła i światła: Będąc na spacerze zapewne niejednokrotnie zwracaliście uwagę na gęsty siwy dym, wydobywający się z kominów mijanych domów. Nawet dziś zdarza się, że w piecach spala się śmieci, co zatruwa powietrze na osiedlach. Warto zatem dać przykład innym i opalać dom piecem gazowym, lub przy pomocy pomp ciepła i fotowoltaiki. Źródła te nie generują zanieczyszczeń i pozwalają na dłuższą metę na wymierne oszczędności. Do tego warto wymienić stare żarówki, które pobierają dużo mocy, na nowoczesne – energooszczędne. Ich używanie nie tylko zmniejszy nasze rachunki za energię elektryczną, ale nie będzie też problemu z ich utylizacją. Lampy energooszczędne mają dłuższą żywotność, a po ich zużyciu wystarczy wyrzucić je do odpowiedniego pojemnika, które można znaleźć w większości marketów.
  4.  
  5. 3. Dbałość o odpowiednie zużycie energii: Drobne nawyki mają spory wpływ na ograniczenie poboru prądu, a co za tym idzie – zmniejszenie śladu węglowego. Jeśli nie korzystamy z urządzeń przez dłuższy czas, warto odłączyć je od zasilania. Gdy wychodzimy z pomieszczenia, gaśmy za sobą światło. Po zakończeniu ładowania telefonu wyjmijmy ładowarkę z gniazdka. Zmniejszajmy temperaturę grzejników przed pójściem spać. To proste czynności, które łatwo przyswoić, a pomogą nam zadbać o racjonalne zużycie energii.
  6.  
  7. 4. Większa troska o recykling: Kolorowe pojemniki przeznaczone do segregacji śmieci nie są tylko wymysłem urzędników i ekologów. Dzięki odpowiedniej segregacji odpadów łatwiej jest odzyskać surowce wtórne, co przekłada się na mniejsze zapotrzebowanie na nowe surowce i przyczynia do ochrony zasobów naturalnych. Podobnie sytuacja ma się z materiałowymi i papierowymi opakowaniami. Ich produkcja zużywa mniej energii, niż wytworzenie opakowań plastikowych lub drewnianych. Używając opakowań wielokrotnego użytku, zmniejszamy ilość śmieci w pojemnikach i na wysypiskach, co przyczynia się do poprawy estetyki miejsc składowania odpadów, gdyż pojemniki nie są tak często przepełnione.
  8.  
  9. 5. Dbałość o zieleń w swoim otoczeniu: Aktywne uczestnictwo w akcjach np. zalesiania i ochrony przyrody także wpływa pozytywnie na jakość powietrza. Im więcej zieleni i drzew w parkach, na ulicach, a nawet w przydomowym ogródku, tym zdrowszym powietrzem oddychamy na co dzień. Jeśli nie posiadamy przestrzeni do sadzenia roślinności, a do lasu mamy daleko, warto wspierać tego typu działania, np. kupując produkty i korzystając z usług przedsiębiorstw, które przeznaczają środki na wsparcie inicjatyw ekologicznych.
  10.  
To oczywiście tylko kilka przykładowych postanowień, które pozytywnie wpłyną na otaczające nas środowisko. Im więcej z nas zacznie działać w myśl powyższych zasad, tym zdrowsze i przyjemniejsze będzie życie dla nas i przyszłych pokoleń.