Światłowód – jak działa i jak wygląda jego poprawna instalacja?

11/10/2023

Internet jest obecny w życiu praktycznie każdego z nas. Codziennie umożliwia on dokonywanie zakupów, płacenie rachunków, ale też naukę, rozrywkę, możliwość rezerwacji hoteli, lepsze planowanie. Szybkie i stabilne łącze internetowe to nie tylko kwestia dostawcy usługi – to również konieczność wykorzystania i montażu odpowiedniego okablowania. Światłowód to zdecydowany faworyt.

Czym jest światłowód? Jak działa? Jak w prawidłowy sposób podłączyć go do domu? Bardzo szybki rozwój sieci światłowodowych bez wątpienia świadczy o popularności tego rozwiązania. Już dzisiaj sieci światłowodowe wyprzedzają standardowe okablowanie. Wystarczy spojrzeć na podstawowe porównania sieci światłowodowych i siedzi miedzianych – światłowody są znacznie trwalsze, lżejsze, tańsze. Warto również dodać, że światłowody są bardziej odporne na zmienne warunki atmosferyczne. 

Sieć światłowodowa – czy jest dla każdego?

Okazuje się, że tak – specjaliści związani z sieciami teleinformatycznymi są przekonani, że światłowody to przyszłość. Warto również wspomnieć, że w przypadku nowych osiedli jest w zasięgu światłowodu, wystarczy więc kilka miesięcy na to, by podłączyć się bezpośrednio do sieci.

Jak działa światłowód?

Najprostsza definicja mówi, że światłowód to włókno szklane przewodzące światło, służące do przenoszenia informacji. Promieniowanie świetlne, które, choć niewidoczne, ma potężną moc transmisji sygnałów na dalekie odległości. Włókno zbudowane jest ze szklanego rdzenia i płaszcza i wykorzystuje zjawisko odbicia – przesyłany sygnał wędruje wzdłuż rdzenia i odbija się o ściany płaszcza. Na obecnie stosowanych urządzeniach możemy łączyć dwa punkty oddalone od siebie na odległości ok. 100 km bez konieczności wzmacniania sygnału po drodze! Konieczne jest jednak dobranie urządzeń o odpowiedniej mocy (laser i nadajnik) i czułości (detektor i odbiornik) i połączenie ich światłowodem (najczęściej jednomodowym), Podczas takiej operacji do światłowodu wpuszczamy najczęściej strumień światła o dużej mocy. 

Podłączenie światłowodu w domu – jak wygląda to w praktyce?

Doprowadzenie światłowodu do domu abonenta leży w gestii operatora i dostawcy usługi. Światłowody często prowadzone są pod ziemią, co wymaga jednak wykonania wykopu na rurkę ochronną lub napowietrzenie. Jeśli w okolicy znajduje się słup niskiego napięcia, wtedy światłowód doprowadzany jest do najwyższego, możliwego punktu, i zazwyczaj wpuszcza się go w elewację zaraz pod dachem. Słowem: chcąc podłączyć do domu światłowód, warto rozejrzeć się po najbliższej okolicy i sprawdzić, jakie firmy posiadają swoje obudowy na okolicznych słupach – pozwoli to szybko określić, kto może w szybkim terminie stworzyć dla nas takie przyłącze. Dostawcy zapewniają zazwyczaj nie tylko samo doprowadzenie światłowodu, ale też jego zespawanie, zabezpieczenie i podłączenie do urządzenia końcowego.

Czy światłowód to zagadnienie wyłącznie dla profesjonalistów?

Wiele osób sądzi, że prace światłowodowe to domena specjalistów z wieloletnim doświadczeniem. Nic bardziej mylnego – dzisiaj bez problemu kupić można profesjonalne narzędzia oraz spawarkę do światłowodów w atrakcyjne cenie. Warto znaleźć też szkolenia światłowodowe, które pozwolą zdobyć zarówno wiedzę praktyczną, jak i teoretyczną z zakresu przygotowywania światłowodu.

Technologia światłowodowa jest przystępna i łatwa dla każdego – nie tylko dla wybranych. Warto zwrócić uwagę na jednodniowe szkolenia, przeprowadzane przez firmy takie jak Emiter, który szkoli na terenie całej Polski. Światłowód daje niezależność i pewność stworzonej instalacji, a dodatkowo jest konkurencyjny cenowo.

 

 Przejź do produktów Emiter w KopelB2B: https://b2b.kopel.pl/search/14006/pl/emiter-sp-z-o-o-