Wpływ oświetlenia na komfort pracowników i domowników

18/10/2023

Zbliżający się sezon grzewczy wraz z jesienną aurą, niosą ze sobą także krótsze dni i mniej światła, które wpadać będzie przez okna do naszych biur i domów. Jesienno-zimowa pora to dobry czas na rozważenie zmian i poprawek w oświetleniu pomieszczeń, w których na co dzień przebywamy. Wszak będziemy częściej wspomagać się sztucznym oświetleniem, aby móc spędzać czas zamknięci w czterech ścianach. Odpowiedni dobór oświetlenia ma więc znaczny wpływ na komfort i samopoczucie osób, które znajdują się w danym pomieszczeniu. Podpowiadamy, jakie czynniki mają kluczowy wpływ w tej kwestii i na co szczególnie powinniśmy zwrócić uwagę przy aranżacji oświetlenia.

Wpływ oświetlenia na komfort domowników

Projektując oświetlenie do wnętrza przestrzeni mieszkalnej, możemy pozwolić sobie na większą swobodę w doborze oświetlenia pod kątem naszej estetyki i indywidualnych preferencji. Oprócz skuteczności opraw i lamp, powinny też one przykuwać wzrok i nadawać przestrzeni ozdobnego charakteru.
 
W dużych pomieszczeniach, jak salon czy jadalnia, podstawą jest oświetlenie główne, które pokryje swoim światłem całą przestrzeń pokoju. Są to miejsca, w których spędzamy wieczorami długie godziny, zatem światło powinno być rozprowadzone równomiernie i mieć ciepłą barwę, która poprawia nasz nastrój w ciemne, chłodne wieczory. W tej roli doskonale sprawdzą się oprawy wpuszczane w sufit, żyrandole i plafony. Paleta ich rozmiarów i kształtów jest bardzo szeroka, zatem z pewnością uda się znaleźć produkt odpowiadający naszym potrzebom. Pamiętajmy jednak, aby oświetlenie nie było zbyt mocne, aby nie raziło w oczy, szczególnie młodszych domowników - wystarczy 200 luksów (200 lumenów na metr kwadratowy).
 
Większe i średnie przestrzenie wymagają niekiedy oświetlenia miejscowego, aby naświetlić strategiczne miejsca, np. blat kuchenny czy umywalka w łazience. Szczególnie w przypadku oświetlenia biurka, przeznaczonego do pracy czy nauki takie źródło światła powinno być silne i ukierunkowane – ok. 500 luksów. Takie światło sprawia, że oczy nie męczą się podczas wytężonej pracy wzrokowej. W przypadku lampki nocnej przy łóżku lepiej, aby światło było miękkie i rozproszone. Wybierać możemy spośród szerokiej gamy lamp stojących i podłogowych. Przy dużej dowolności wyboru, warto w tym przypadku przyłożyć większą uwagę do jakości światła, np. wybierając źródła LED.
 
Największą swobodę mieć będziemy przy aranżacji oświetlenia dekoracyjnego, takich jak listwy LED we wnękach, pod sufitem. Światło takie nie ma na celu oświetlenia dużej przestrzeni, a jedynie nadaniu przytulnego charakteru i być używane okazyjnie, np. podczas wizyty gości. Oświetlenie takie może być na przykład różnokolorowe, czy pulsacyjne. Powinno stanowić raczej element tła, niż skupiać na sobie całą uwagę.
 
Jeśli sprawa tyczy się oświetlenia w miejscu pracy, tutaj wiodącą rolę pełnią ogólnokrajowe normy, które precyzyjnie określają parametry oświetlenia przestrzeni roboczej. Takim dokumentem jest norma „PN-EN 12464-1 Technika świetlna. Oświetlenie miejsc pracy”. W zależności od charakteru wykonywanej pracy, należy dobrać oświetlenie o odpowiednim natężeniu i barwie. Mniej restrykcyjne są normy przy pracy z komputerem, a bardziej w przypadku prac takich jak precyzyjna produkcja urządzeń, czy prace szwalnicze. Innego podejścia wymagają także powierzchnie o dużej kubaturze, jak hale produkcyjne i magazyny. Projekt oświetlenia w takim przypadku najlepiej zlecić profesjonalistom. Dzięki temu, mamy pewność, że wszelkie normy zostaną spełnione, a pracownicy będą dzięki temu pracować wydajniej, bez ryzyka uszczerbku na ich wzroku.
 
W Hurtowniach Elektrycznych Kopel tego typu usługi świadczy prężnie działająca Pracownia Projektowa, która kompleksowo realizuje projekty oświetlenia różnego rodzaju budynków użyteczności publicznej i przestrzeni roboczych. Zapraszamy do kontaktu: pracownia@kopel.com.pl, (056) 66 91 448.