Tani w użytkowaniu i ekologiczny dom – jak go stworzyć?

Własny dom to marzenie wielu Polaków – dom daje znacznie większą przestrzeń do życia, pozwala na zaaranżowanie ogrodu i zieleni wokół niego. Decyzja o własnym domu pada zazwyczaj, kiedy pragniemy żyć poza miastem, ale też wtedy, kiedy rodzina się powiększa. Praktycznie nieograniczone możliwości związane z projektowaniem oraz budową sprawiają, że możemy wykreować dom swoich marzeń. W tym gąszczu możliwości warto postawić na rozwiązania wspierające nasz portfel i ekologię!

Czym jest energooszczędny dom?

Domy energooszczędne to budynki, które zaprojektowane i zbudowane są w taki sposób, by minimalizować wydatek energetyczny i by chronić ciepło wewnątrz. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu odpowiednich materiałów, ale też elementów konstrukcyjnych (np. wysokiej jakości okien). Niezwykle ważna jest izolacja, ale też to, w jakim kierunku usytuowanie są okna – dzięki oknom wychodzącym na południową stronę, możliwe jest naturalne dogrzanie pomieszczeń. Specjaliści podpowiadają, że w przypadku domów energooszczędnych niebagatelna jest również sama kubatura – mniejszy dom generuje mniejsze straty ciepła.

Ekologiczny dom z wykorzystaniem OZE

Decydując się na budowę domu, warto rozważyć wykorzystanie OZE, czyli odnawialnych źródeł energii. O możliwościach OZE mówi się dzisiaj przede wszystkim w kontekście oszczędności, ale też uniezależnienia się od tradycyjnych źródeł energii. Do odnawialnych źródeł energii zaliczamy przede wszystkim promienie słoneczne, ale też wiatr, wodę, biogazy. Elementy pozwalające na pozyskiwanie odnawialnych źródeł energii widać w polskim krajobrazie coraz częściej. Są to przede wszystkim instalacje fotowoltaiczne – są one wykorzystywane zarówno przez indywidualnych użytkowników, jak i duże firmy. Farmy fotowoltaiczne stawia się zaledwie w kilka dni, dzięki czemu możliwe jest praktycznie natychmiastowe pozyskiwanie czystej energii ze słońca. W pozyskiwaniu czystej energii pomagają również pompy ciepła, nierzadko połączone z przydomową instalacją fotowoltaiczną. Zadaniem pomp ciepła jest przenoszenie energii z otoczenia do wnętrza budynku, by mogło ono zasilać systemy grzewcze.

Zalety wykorzystania odnawialnych źródeł energii

Nie ma wątpliwości, że OZE to kierunek, w którym powinniśmy zmierzać. Odnawialne źródła energii są praktycznie niewyczerpane, co pozwala na korzystanie z nich cały czas. To doskonała alternatywa dla kopalnianych surowców. Dodatkowo warto też pamiętać, że OZE nie generują problematycznych odpadów, szkodliwych spalin – to niezwykle ważne zagadnienie! Specjaliści wspominają również, że nadmiar energii wyprodukowanej przez moduły fotowoltaiczne można przechowywać w specjalnie zaprojektowanych magazynach energii. Magazyny PV są coraz chętniej kupowane jako uzupełnienie przydomowych instalacji fotowoltaicznych.

Czy instalacje OZE mają swoje wady?

Wymieniając zalety odnawialnych źródeł energii, nie sposób pominąć również kilka zagadnień, które mogą okazać się problematyczne dla osób zainteresowanych takimi instalacjami. Początkowy koszt instalacji fotowoltaicznej lub pompy ciepła (lub też duetu tych urządzeń) jest wysoki, co może zniechęcać do takiej inwestycji. Warto jednak przekalkulować i przekonać się, jak bardzo urządzenia te mogą wpłynąć na oszczędności w naszych domach. Z pewnością ważnym aspektem jest znalezienie doświadczonego instalatora, którego zadaniem będzie zaproponowanie konkretnych rozwiązań, dopasowanych do naszych potrzeb. Wybór konkretnych modeli modułów fotowoltaicznych, falownika oraz ich konfiguracja wpłynie na efektywność ich pracy – mówią pracownicy marki Emiter, dystrybutora modułów fotowoltaicznych, falowników oraz magazynów PV.

Dom zarządzany dedykowaną aplikacją – teraz to możliwe!

Elementem, który warto rozważyć w oszczędnym domu, jest system smart home. System budynku inteligentnego to rozwiązanie pozwalające jeszcze lepiej zarządzać elementami w naszym domu. Smart home to rozbudowana instalacja, której działanie umożliwiają czujniki i moduły. Smart home pozwala na prostsze zarządzanie bramami, drzwiami i oknami, ale też roletami zewnętrznymi. Smart home pozwoli też na lepsze zarządzanie oświetleniem w domu i wokół niego – czujniki wykryją obecność domowników w konkretnych pomieszczeniach i automatycznie zapalą światło, kiedy jednak pomieszczenie zostanie puste, czujniki automatycznie wyłączą światło. Smart home będzie też automatycznie włączał oświetlenie na fasadzie domu po zmroku – pozwoli to na bezpieczniejsze i wygodniejsze poruszanie się wokół niego.

Smart home może być również wykorzystany do zarządzania instalacjami OZE. Aplikacja pozwoli na nadzorowanie pracy tych instalacji i ewentualne wprowadzanie korekt.

Przejdź do produktów Emiter w KopelB2B: https://b2b.kopel.pl/search/14006/pl/emiter-sp-z-o-o-