Jak przebiega recykling paneli fotowoltaicznych?

28/10/2024

Ogniwa fotowoltaiczne posiadają wydajność mierzoną w granicach od 20 do 30 lat, jednak jak każde urządzenie elektroniczne, w końcu ulegają zużyciu. Na szczęście współcześnie mamy możliwość ekologicznego rozwiązania kwestii utylizacji paneli PV, które nie nadają się już do użytku. Proces ten pozwala na odzyskanie większości materiałów użytych do produkcji urządzenia oraz ich ponowne wykorzystanie do produkcji nowych elementów instalacji fotowoltaicznej.

Recykling paneli fotowoltaicznych

Utylizacja zużytych paneli PV odbywa się w kilku etapach:

  1. Demontaż: Panele są rozdzielane na poszczególne elementy, takie jak ramy, kable i ogniwa krzemowe.
  2. Oczyszczanie: Krzem, aluminium, miedź i szkło są oczyszczane poprzez procesy mechaniczne, chemiczne lub termiczne. W przypadku szkła i części metalowych nawet 90% może zostać przetopione, a następnie użytych ponownie. W przypadku ogniw krzemowych aż 80% może zostać wykorzystanych ponownie.
  3. Ponowne wykorzystanie: Oczyszczone materiały mogą być ponownie wykorzystane do produkcji nowych paneli fotowoltaicznych lub innych produktów.
  4.  
Koszt oddania modułów do recyklingu wynosi ok. 1, 50 zł netto/kg. Zatem utylizacja paneli z instalacji o mocy 10 kWp, na którą składa się 29 modułów o mocy 340 Wp, a każdy z nich waży 18,5 kg kosztuje ok. 800 zł netto. Koszt recyklingu modułów to tylko niecałe 2% wartości całej instalacji.
 
Kwestię utylizacji i recyklingu paneli PV w Unii Europejskiej reguluje dyrektywa WEEE (Waste Electrical and Electronic Equipment Directive). Dokument ten zobowiązuje producentów paneli PV do organizowania i finansowania zbiórek i recyklingu zużytych modułów fotowoltaicznych. Zatem to producent, a nie użytkownik, musi zatroszczyć się o ich zebranie i utylizację.
 
Recykling paneli fotowoltaicznych to efektywne rozwiązanie, które pozwoli nam sięgać po korzyści płynące z elektrowni słonecznych, bez wyrzutów sumienia związanych z nadmiernym wykorzystaniem zasobów naturalnych.