Czy możliwe jest lepsze zarządzanie temperaturą i kosztami ogrzewania domu? Oczywiście, że tak. W dobie rosnących cen za klasyczne paliwa pozwalające na ogrzewanie domu coraz więcej mówi się o możliwościach odnawialnych źródeł energii. Pompa ciepła jest urządzeniem, które idealnie wpisuje się w bardziej ekologiczne podejście do życia i pozwala na widoczne oszczędności w naszych kieszeniach.
Pompy ciepła – co trzeba wiedzieć?
Pompy ciepła to urządzenia, które pozwalają na generowanie ciepła dzięki OZE. Ciepło to wykorzystywane jest zarówno do ogrzewania domu, jak i do C.W.U. Czy pompy ciepła mogą być wykorzystane w każdym budynku? Warto wiedzieć, że urządzenia te dedykowane są przede wszystkim do domów energooszczędnych oraz tych posiadających dobrą termoizolację.
Dlaczego warto wybrać pompę ciepła? Przede wszystkim pozwalają uniezależnienie się od klasycznych źródeł ciepła. Pompa daje również bezpieczeństwo energetyczne, umożliwia znaczne zmniejszenie rachunków. Warto wiedzieć, że w Polsce instalacja pompy ciepła wiąże się z dofinansowaniem – mówią specjaliści marki Emiternet, w której ofercie znaleźć można pompy ciepła wiodących producentów: FoxAIR i Midea.
Zalety pomp ciepła
Nie ma wątpliwości, że duża popularność pomp ciepła wynika przede wszystkim z coraz większego zainteresowania OZE i ekologią. Nie bez znaczenia jest wsparcie finansowe w postaci dotacji, m.in. Mój prąd, Moje Ciepło, Czyste Powietrze. W licznych gminach włodarze miast zachęcają do tego, aby wymieniać niskiej jakości urządzenia grzewcze na nowe, wydajne pompy ciepła.
Pompy ciepła instaluje się również w celu zmniejszenia rachunków za ogrzewania. Szacuje się, że nawet 75% ciepła dostarczanego do budynku przy pracy pomocy pochodzi z OZE. Pompy ciepła nie wymagają żadnego klasycznego paliwa – dzięki temu przestrzeń wykorzystywana dotąd do np. składowania węgla czy drewna będzie wolna!
Na czym polega działanie pompy ciepła?
Pompa ciepła działa przenosząc energię otoczenia do wnętrza budynku, aby możliwe było zasilenie jego systemu grzewczego. Wewnątrz pompy znajduje się parownik, skraplacz, zawór rozprężny, sprężarka oraz instalacja, w której krąży czynnik termodynamiczny.
Przyczyna generowania wysokich kosztów pracy pompy
Często pojawiają się zarzuty, że pompa, zamiast pomagać w oszczędnościach, generuje wyższe rachunki. Ma to miejsce najczęściej wtedy, kiedy niedoświadczony instalator proponuje urządzenie o niewystarczających parametrach. Aby uniknąć tego problemu, przede wszystkim powinniśmy postawić na doświadczonego instalatora, który pomoże w doborze odpowiedniej pompy, dopasowanej do potrzeb użytkowników i do samego budynku.
Kolejna kwestia to zły stan techniczny budynku oraz jego niska ocena dotycząca termoizolacji. Warto pamiętać, że pompy ciepła dedykowane są do budynków nowych, o doskonałych parametrach izolacji ciepła lub też do budynków energooszczędnych.
Audyt energetyczny – czy warto go rozważyć?
Przed zainstalowaniem pompy ciepła warto rozważyć kompleksowy audyt energetyczny. Audyt ma za zadanie sprawdzenie wszelkich elementów i instalacji związanych ze zużyciem energii. Podczas audytu kontrolowane są okna, ale też ściany, dachy, stropodachy, instalacje grzewcze, wentylacyjne i klimatyzacje. Jeśli audyt wykaże nieprawidłowości, zadaniem zarządcy budynku czy właściciela jest zlecenie napraw lub remontów, by poprawić parametry budynku.
Powietrzna pompa ciepła – najchętniej wybierana!
Wśród licznych rozwiązań najchętniej wybierana jest obecnie powietrzna pompa ciepła. Łączy ona wysoką wydajność, jak również świetne parametry techniczne. Szacuje się, że koszt zakupu i instalacji takiej pompy to ok. 35-40 tysięcy złotych. Powietrzne pompy ciepła to nie jedyne rozwiązanie, dostępne na polskim rynku. Warto również zwrócić uwagę na pompy gruntowe, które energię czerpią z ciepła gruntu.
Czy konieczne jest stworzenie instalacji PV do domowej pompy ciepła?
Wiele osób zastanawia się, czy instalacja pompy ciepła bez instalacji fotowoltaicznej przy domu ma sens. Faktem jest, że połączona moc tych urządzeń pozwala na jeszcze większą niezależność energetyczną. Pompa ciepła do pracy potrzebuje klasycznej energii – którą możemy pozyskiwać właśnie z instalacji PV. Przydomowa instalacja fotowoltaiczna pozwoli na zminimalizowanie wpływu pompy na rachunki za prąd, a jednocześnie pozwoli na wykorzystanie naturalnej energii do zasilania innych urządzeń w domu. Energię wytworzoną przez panele fotowoltaiczne przekierowywać można do domowych magazynów energii.
Wady pomp ciepła
Pisząc o pompach ciepła, warto zwrócić uwagę na zagadnienia, które mogą okazać się problematyczne dla użytkowników. Wiele osób zastanawia się, czy pompy ciepła są głośne w czasie swojej pracy. Uspokajamy – pompy takich producentów jak Midea czy FoxAIR pracują niezwykle cicho, przez co nie są uciążliwe dla otoczenia.
Dla wielu osób problemem jest cena pompy ciepła – faktem jest, że jest to spory wydatek. Wysoki koszt początkowy może zniechęcać do tego typu inwestycji. Użytkownicy obawiają się także, że złożona budowa pompy może stanowić problem w jej naprawie. Tu warto jednak wspomnieć o corocznych przeglądać, wykonywanych przez autoryzowane serwisy.
Warto również wspomnieć, że docelowo pompy ciepła dedykowane są dla budynków spełniających wymagania termoizolacyjne. Jeśli chcemy wykorzystać pompę ciepła w starszym budynku, koniecznie wykonajmy audyt energetyczny, który pozwoli na wyeliminowanie problemów konstrukcyjnych, generujących „uciekanie” ciepła.
Przejź do produktów Emiter w KopelB2B: https://b2b.kopel.pl/search/14006/pl/emiter-sp-z-o-o-