Zestawinie najwazniejszych wydarzeń minionego roku 2018 w światowej branży oświetleniowej

03/01/2019
W minionym roku 2018 w światowej branży oświetleniowej miało miejsce wiele ważnych wydarzeń związanych nie tylko z ewolucją technologii, ale też z decyzjami kilku czołowych graczy rynku oświetleniowego w zakresie organizacji ich biznesu.

Branża oświetleniowa w 2018

Philips Lighting przekształcił się w Signify
 

Bodaj najbardziej zaskakująca była zmiana nazwy światowego lidera branży oświetleniowej Philips Lighting na Signify, ogłoszona w trakcie marcowych Targów Light and Building we Frankfurcie i oficjalnie wprowadzona w życie 16 maja 2018 r. Był to dla firmy najważniejszy moment od czasu, gdy dwa lata wcześniej Philips Lighting stał się samodzielną firmą po oddzieleniu się od Royal Philips. Zgodnie z umową licencyjną z Royal Philips, firma Signify będzie nadal korzystać z marki Philips Lighting, najbardziej zaufanej marki na świecie w dziedzinie oświetlenia.
 
Korzenie firmy Philips Lighting, obecnie Signify, sięgają ponad 125 lat do firmy założonej przez Frederika i Gerarda Philipsa w 1891 roku w holenderskim mieście Eindhoven. W całej swojej historii firma była inicjatorem wielu ważnych osiągnięć branży oświetleniowej. Dziś spółka zajmuje czołową pozycję w branży w skali globalnej, dostarczając przede wszystkim inteligentne rozwiązania oświetleniowe LED.

Osram pozbywa się biznesu opraw oświetleniowych
 
Drugi z największych graczy rynku oświetleniowego, niemiecki gigant w zakresie oświetlenia LED, w lipcu 2018 r. ogłosił zamiar sprzedaży części swojego biznesu zajmującej się  oprawami oświetleniowymi, aby w ramach strategicznej reorientacji skupić się wyłącznie na szybko rosnących działach zaawansowanych technologii, m.in. na oświetleniu samochodowym, aplikacjach czujników i cyfrowych rozwiązaniach oświetleniowych.
 
Nastąpiło to po odnotowaniu w trzecim kwartale roku fiskalnego spadku w segmencie półprzewodników Opto Semiconductors (OS) oraz w segmencie Specialty Lighting (SP) spowodowanego ogólnym spowolnieniem gospodarczym i słabym popytem w przemyśle motoryzacyjnym. Od listopada 2018 r. struktura firmy składa się z działów Specialty Lighting (SP), Lighting Solutions & Systems (LSS) and Opto Semiconductors (OS).
 
Do końca 2018 r. poinformowano, że zakupem zainteresowane są dwie prywatne firmy kapitałowe z USA – Bain Capital i Carlyle.

GE kończy działalność w branży oświetleniowej
 
Już w 2017 r. amerykański koncern General Electric (GE) ogłosił, że rozważa sprzedaż części swojego biznesu, w tym również tego w zakresie produktów oświetleniowych, które były symbolem firmy od czasów jej założenia 125 lat temu, lecz obecnie stanowi zaledwie mniej niż 2% w łącznej wartości sprzedaży firmy. W najbliższej przyszłości GE zamierza skupić się wyłącznie na działalności w obszarze lotnictwa, opieki zdrowotnej i energii.
 
W II kwartale 2018 r. firma poinformowała, że zamknęła swój światowy dział zajmujący się oświetleniem samochodowym i zakończyła sprzedaż oświetlenia w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce. GE zmierzało także do sprzedaży pozostałej części swojego biznesu oświetleniowego, w tym także głównego oddziału oświetlenia w Longmont (USA), z zamiarem zakończenia tego procesu do końca 2018 r. W listopadzie 2018 r. koncern General Electric ogłosił, że jego firma Current zajmująca się produkcją LED oraz różnorodnych czujników, sterowników i oprogramowania, zostanie sprzedana prywatnej firmie American Industrial Paretners (AIP) z siedzibą w Nowym Jorku. Transakcja ma być sfinalizowana na początki 2019 r.
 
GE pracuje również nad sprzedażą pozostałej części swojego północno-amerykańskiego biznesu oświetleniowego. W tej sprawie zainteresowanie deklarowały podobno firmy chińskie, ale pogłoski o tym ucichły w ostatnich miesiącach na skutek nasilającego się amerykańsko-chińskiego sporu gospodarczego.

Źródło:
Branża oświetleniowa w 2018