Budowa oświetlenia na tych ulicach poprawi bezpieczeństwo i zwiększy komfortu użytkowania. Poza tym w przyszłości pozwoli na sprawną budowę i obniżenie kosztów utwardzenia ulic zarówno w oparciu o wieloletni program utwardzania dróg gruntowych realizowanych przez Miasto jak i w ramach programów obywatelskich (BBO, Inicjatwa lokalna 25/75).
Z nieco ponad 15 tys. lamp utrzymywanych przez Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy, większość stanowią nowoczesne LED-owe. Dają one więcej światła, co ma wypływ na bezpieczeństwo, są bardziej przyznaje dla środowiska (zmniejszają emisję dwutlenku węgla, nie mają w składzie rtęci), posiadają kilkukrotnie dłuższy czas użytkowania przy jednoczesnym mniejszym zużyciu energii 40-50 proc. Latarnie posiadają system do zdalnego sterowania i redukcji mocy w godzinach nocnych. Urządzenie to pozwala monitować ich pracę, informacja o ewentualnym uszkodzeniu jest bezpośrednio przesyłana do ZDMIKP, co znacznie przyspiesza czas naprawy i nie jest uzależnione od operatora - ENEA.
Montaż dodatkowych lamp przy bydgoskich ulicach, to kolejny etap inwestycji w nowoczesne oświetlenie w mieście. Trzy lata temu w Bydgoszczy, w ramach projektu Sowa, na LED-owe wymienione zostały 7309 oprawy oświetlenia ulicznego. Modernizacja objęła także ponad 160 szaf oświetleniowych i wdrożenie systemu redukcji mocy. Dzięki temu ostatniemu zmniejszył się pobór energii. Na to zadanie miasto przeznaczyło 20 mln zł. Na jego realizację pozyskaliśmy też wysokie – 45-procentowe wsparcie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
LED-owe oświetlenie jest również montowane na przebudowywanych obecnie ulicach, m.in. wzdłuż II etapu Trasy Uniwersyteckiej, modernizowanej ul. Grunwaldzkiej, czy utwardzanej ul. Gawroniej. Z kolei stylowe oświetlenie (najczęściej w formie tzw. bydgoskich pastorałów) instalowane jest w obrębie Starego Miasta, Śródmieścia i Starego Fordonu. W tym roku latarnie tego typu ustawione zostaną przy ulicach Marcinkowskiego, Obrońców Bydgoszczy i Bydgoskiej.