Oświetlenie ogrodowe i zewnętrzne

20/04/2018
Coraz dłuższe i coraz cieplejsze dni zachęcają do uporządkowania przestrzeni ogrodowej. Warto w tym czasie pomyśleć również o zewnętrznym oświetleniu domu. Odpowiednio dobrane oprawy wyróżnią architektoniczne detale najbliższego otoczenia i uatrakcyjnią wygląd roślinności.
Choć często bagatelizowane, oświetlenie zewnętrze ma istotny wpływ na bezpieczeństwo domowników oraz estetykę budynku i jego otoczenia. Różnorodność dostępnych rozwiązań i technik pozwala na dostosowanie źródła światła do faktury oświetlanego obiektu, jego kolorystyki i układu poszczególnych elementów. Jak dobrać oświetlenie, by nadało przydomowej przestrzeni nowego charakteru?

Oświetlenie zewnętrzne

Projektując oświetlenie przestrzeni wokół domu, warto zawczasu określić jego główne zadania i wprowadzić podział na strefy funkcjonalne. Warto wyróżnić na przykład obszary wymagające doświetlenia w celu zwiększenia poziomu bezpieczeństwa, miejsca pełniące rolę rekreacyjną oraz punkty, gdzie odpowiednie światło może mieć charakter dekoracyjny. Wśród pierwszych z nich wyróżnić należy bramę wjazdową oraz wejścia: do altany, garażu i domu. Aby efektywnie oświetlić zamki do drzwi, warto zamontować kinkiety lub reflektory ścienne ze skupionym strumieniem światła. W obszarach rekreacyjnych - tarasach, werandach i wewnątrz altan - sprawdzą się wysokie lampy słupkowe lub w przypadku zabudowy – lampy wiszące. Przyjemną atmosferę uzyskamy dzięki zainstalowaniu opraw emitujących światło rozproszone. Strefa, w której odpowiedni system oświetlenia pozwala na zwiększenie atrakcyjności otoczenia, to przede wszystkim ścieżki i punkty przylegające bezpośrednio do dekoracyjnej roślinności. Aby rozjaśnić ogrodowe alejki, warto zamontować niskie lampy słupkowe o wysokości do 100 cm lub oryginalne oprawy wpuszczane w podłoże, które utworzą swoistą świetlną ścieżkę.
Stosowane w oświetleniu zewnętrznym i ogrodowym oprawy oświetleniowe są narażone na kontakt z deszczem, śniegiem oraz zanieczyszczeniami. Dlatego kwestią kluczową dla bezawaryjnego funkcjonowania lamp zamontowanych na zewnątrz domu jest ich odporność na negatywny wpływ warunków atmosferycznych. W przypadku oświetlenia ogrodowego i zewnętrznego zastosowanie znajdą modele o klasie szczelności na poziomie co najmniej IP X4. Zapewnia ona ochronę przed kroplami padającymi pod dowolnym kątem, ze wszystkich stron. Obok wyboru odpornych i solidnych opraw, wpływ na poziom bezpieczeństwa ma również sam proces montażu. Przy najbardziej wymagających modelach montowanych bezpośrednio w ziemi, konieczne jest ukrycie przewodów na głębokości co najmniej 60 cm - tak, aby wyeliminować ryzyko ich przypadkowego uszkodzenia podczas wykonywania prac ogrodowych. Warto również zwrócić uwagę, czy podłączenia są oznaczone symbolem YKY, potwierdzającym możliwość ich instalacji na zewnątrz budynku, w ziemi lub w betonowych obudowach.

Oświetlenie zewnętrzne

Podobnie jak w przypadku systemu oświetlenia wewnętrznego, ogrodowe źródło światła powinno charakteryzować się wysokim poziomem oszczędności. Do niedawna najpopularniejszym rozwiązaniem stosowanym w ogrodach i na elewacji były wysokoprężne lampy sodowe. Z uwagi na emisję światła o pomarańczowo-złocistej barwie, dobrze podkreślają one koloryt piaskowych ścieżek ogrodowych i ceglanych murów. Coraz powszechniej zastępuje się je źródłami światła LED. Diody LED zużywają ok. 80% mniej energii niż rozwiązania starej generacji. Ich dodatkową zaletą jest możliwość sterowania barwą światła. Dzięki niej, bez dodatkowych filtrów możemy zwiększyć estetykę oświetlanych obiektów i roślin dzięki dopasowaniu do nich barwy światła.
Źródło:
Oświetlenie ogrodowe