Kolory kabli i przewodów elektrycznych oraz ich znaczenie

21/01/2022

Oznaczanie przewodów elektrycznych ma swoje umocowanie prawne. Na poziomie Unii Europejskiej te zasady reguluje dokument HD 308 S2:2001 wydany przez Europejski Komitet Normalizacyjny, zaś w Polsce na poziomie takim aktem jest norma PN-HD 308 S2:2007 wydana przez Polski Komitet Normalizacyjny. Tę normę stosuje się do oznaczania kolorystycznego przewodów elektrycznych stosowanych przy instalacjach elektrycznych, układach rozdzielczych, zasilaniu ruchomych i stacjonarnych odbiorników elektrycznych. Od tego aktu zależy właściwy kolor kabla elektrycznego. Uzależniony on jest od ilości żył, a także od kolejności w jakim przewód elektryczny się znajduje.

 Zdjęcie autorstwa Field Engineer z Pexels

Oznaczanie kabli i przewodów fazowych

Elektryczne kable fazowe przeważnie mają kolor brązowy. Rzadziej spotyka się elektryczne przewody fazowe czerwone, białe lub szare stosowane przez niektórych producentów. Wymienione kolory są więc zależne częściowo od producenta, ale też ilości żył. Nie jest możliwe by elektryczny kabel fazowy miał kolor zielony, żółty i niebieski; są one przydzielone innym przewodom elektrycznym. Przewody fazowe oznacza się też literą L.

 

Kabel energetyczny miedziany Telefonika Kable https://b2b.kopel.pl/yky-kabel-energetyczny-miedziany-yky-5x-16-0-6-1kv-...


Oznaczanie kabli i przewodów ochronnych

Ochronne kable elektryczne oznacza się kolorami żółtym i zielonym, jak wskazują wszelkie normy. Skrótem opisującym jest natomiast PE. Ze względu na pełnioną funkcję zabezpieczającą przed porażeniem oznaczenia ochronnych przewodów elektrycznych muszą być bardzo dokładne.

 

Oznaczanie kabli i przewodów neutralnych

Neutralne kable elektryczne powinny łączyć się z neutralnym punktem transformatora elektrycznego, toteż napięcie w nich powinno być zerowe. Jednakże nieprawidłowe połączenie przewodu elektrycznego może spowodować przepływ prądu. Neutralne kable elektryczne są oznaczane są tylko i wyłącznie kolorem niebieskim oraz symbolem elektrycznym N.

Oznaczanie kabli i przewodów prądu stałego

Oznaczenia kabli elektrycznych prądu stałego są jednolite w Polsce i Unii Europejskiej. Przewody elektryczne z potencjałem dodatnim są koloru czerwonego, a kable elektryczne z potencjałem ujemnym są barwy czarnej lub niebieskiej.

Kabel do magistrali ekranowany Delta Controls https://b2b.kopel.pl/do-magistrali-kabel-do-magistrali-ekranowany-1x2x-0-5-300v-zielony-bezhalogenowy,c15061,p235558,o1119,s1001,pl.html 


Oznaczanie kabli i przewodów w instalacjach starszego typu

W tym miejscu przedstawimy oznaczenia kabli elektrycznych spotykane w instalacjach starszego typu.

Pierwszym z nich jest nieużywany już, a spotykany w bardzo starych instalacjach nie posiadających przewodów neutralnych i ochronnych, przewód zerowy. Uziemiony przewód zerowy znajdował się w instalacjach wraz z przewodem fazowym i posiadał niebieskie oznaczenie.

Drugim jest zaś przewód ochronno-neutralny. Oznaczany symbolem PEN łączy funkcje przewodu neutralnego i przewodu ochronnego. Wymaga on podwójnego uziemienia rozciągniętego wzdłuż linii zasilającej. Tak jak przewód ochronny oznaczany jest kolorami żółtym i zielonym, nierzadko w pasach. Dawniej stosowano też barwę też niebieską. Niebieska często jest natomiast końcówka kabla ochronno-neutralnego.

Niestandardowe barwy przewodów elektrycznych

Kolory kabli elektrycznych mogą przyjmować jednak przedstawione niżej kolory inne od standardowych:

Przewód brązowy – jest to przewód fazowy.

Przewód pomarańczowy – może oznaczać elektryczny przewód fazowy.

Przewód turkusowy – kolorem turkusowym także oznacza się przewód fazowy.

Przewód biały – oznacza elektryczny kabel neutralny, najczęściej w instalacjach elektrycznych starego typu. 

Przewód zielony – niedozwolony w instalacjach elektrycznych ze względu na możność pomylenia go z kablem ochronnym. Występuje jednak w oznaczeniu szynoprzewodów elektrycznych.

Przewód żółty – podobnie jak zielony niedozwolony w instalacjach elektrycznych z tych samych przyczyn. Czasem jednak żółte kable elektryczny można spotkać przy przewodów elektrycznych niskiego napięcia oraz szynoprzewodów elektrycznych.

Przewód granatowy – oznacza żyłę kierunkową oraz obwód sterujący przesyłający prąd stały. Tenże przewód można spotkać w obwodach niskonapięciowych.

 

Odwiedź nasz sklep elektryczny online KopelB2B i zapoznaj się z ofertą kabli: https://b2b.kopel.pl/kable,s1001,cp12839,pl.html