04/10/2023
Decydując się na zakup powietrznej pompy ciepła stawiamy na uniwersalne i wszechstronne rozwiązanie, które pozwala na ogrzewanie i chłodzenie zarówno przestrzeni mieszkalnej, jak i wody użytkowej. Pompy te pobierają energię z powietrza, które, bez względu na swoją temperaturę, przekształcane jest na energię niezbędną do pracy urządzenia.
Przed zakupem należy zwrócić także uwagę, jaki dokładnie typ pompy powietrznej wybierzemy. Obcobrzmiące terminy split i monoblok nie ułatwiają tego zadania. Niniejszy artykuł pomoże zrozumieć różnicę w ich działaniu i wybrać typ pompy ciepła odpowiedni do własnych potrzeb. Podkreślić należy, że współcześnie oba rozwiązania są bardzo zbliżone pod względem wydajności. Obie pompy mogą być także zasilane za pomocą przydomowej instalacji fotowoltaicznej. Na co zatem zwrócić uwagę przy ich wyborze?
Pompy typu monoblok stawiają na estetykę, izolację termiczną i komfort akustyczny. Hermetycznie zamknięty układ chłodniczy daje pewność, że pompa ciepła jest szczelna, zatem ryzyko występowania ewentualnych wycieków jest niewielkie. Z drugiej strony, monoblokowe pompy ciepła wymagają zabezpieczenia przed zamarzaniem wody krążącej między budynkiem, a jednostką zlokalizowaną na zewnątrz, na wypadek dłuższej przerwy w dostawie prądu w czasie mrozów. Pompa ta jest mniejsza, a jej praca - cichsza, co przekłada się na lepszy komfort użytkowania. Ma to także wpływ na cenę końcową urządzenia.
Pompa typu split (ang. dzielić) jest urządzeniem, które składa się z dwóch oddzielnych jednostek - zewnętrznej i wewnętrznej, zatem wymaga więcej przestrzeni do jej użytkowania. Układ chłodniczy nie jest tym samym hermetyczny, dlatego wymaga on przeprowadzania corocznych kontroli szczelności. Urządzenia split o mocy ponad 10 kW wymagają również założenia tzw. karty produktu. Wspomniane niedogodności kompensowane są jednak przez niższą cenę urządzenia w porównaniu do pomp monoblokowych.
Ponadto zasadnicza różnica między obydwoma typami pomp tkwi w ich sposobie montażu. W przypadku pomp ciepła typu split część instalacji chłodniczej wykonuje instalator w czasie montażu, dlatego musi on posiadać dodatkowo uprawnienia chłodnicze. W przypadku monoblokowej pompy ciepła instalator nie ingeruje w układ chłodniczy i wykonuje tylko podłączanie po stronie wodnej. Nie musi więc posiadać specjalistycznych uprawnień.
Podsumowując:
-
za pompami ciepła split przemawia cena, jednak ich instalacja wiąże się z pracami przy układzie chłodniczym i jego regularnym kontrolami, co niesie ze sobą dodatkowe koszty;
-
monobloki mają wyższą cenę, lecz ich montaż jest szybszy, łatwiejszy, i obarczony mniejszym ryzykiem błędów; należy je jednak zabezpieczyć przed ewentualnym uszkodzeniem układu w wyniku zamarznięcia przewodów.